Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel

Chemie a technologie ochrany životního prostředí

Chemie a technologie ochrany životního prostředí

Cílem doktorského studijního oboru je připravit odborníky s hlubokými znalostmi z oblasti ochrany životního prostředí a příbuzných chemických a biochemických oborů, informatiky a matematického modelování. Předměty doktorského studia navazují na tento základ a prohlubují znalosti v oblastech analytických metod pro sledování kvality vod, ovzduší a kontaminací půd a znalosti technologií pro výrobu pitné vody, čištění odpadních vod, zpracování kalů a pevných odpadů, odstraňování polutantů z ovzduší a dekontaminačních technologií. Důležitou částí studia je také prevence vzniku všech forem odpadů, jejich recyklace a využívání jako druhotných surovin. Studenti jsou vedeni k samostatnému komplexnímu řešení výzkumných projektů.

Uplatnění

Absolvent doktorského studijního programu Chemie a technologie ochrany životního prostředí získá rozsáhlé teoretické a zejména praktické experimentální znalosti a dovednosti v oblasti technologií ochrany životního prostředí zaměřených na ochranu čistoty vod, ovzduší a zpracování a recyklaci odpadů. Tyto znalosti a dovednosti je schopen efektivně uplatnit v praxi. Absolvent je schopen získávat a zpracovat nejnovější vědecké informace ze světových elektronických databází, dokáže samostatně plánovat výzkumnou činnost, provádět plánované experimenty, vyhodnocovat získané výsledky a připravovat vlastní hodnotné publikace a prezentace jak v českém, tak v anglickém jazyce. Absolvent dokáže formulovat nové vědecké hypotézy a je schopen připravit návrhy na jejich studium formou grantových projektů. Absolvent má rovněž zkušenosti s pedagogickou činností v rámci zapojení do výuky bakalářského a magisterského studia. Své manažerské schopnosti si absolvent rozšířuje v rámci konzultační činnosti, kterou poskytuje studentům při vypracování jejich bakalářských a diplomových prací. Absolventi se uplatňují ve výzkumných, vzdělávacích, projekčních a dalších institucích, ve státní správě od místních odborů životního prostředí po ministerstva. Uplatnění naleznou také jako manažeři a technologové společností provozujících vodohospodářskou, odpadovou a energetickou infrastrukturu a v průmyslových podnicích.

Detaily programu

Jazyk výuky český
Standardní doba studia 4 roky
Forma studia kombinovaná , prezenční
Garant studia prof. Ing. Pavel Jeníček, CSc.
Místo studia Praha
Kapacita 25 studentů
Kód akreditace (MŠMT kód) P0712D130004
VŠCHT kód D201
Počet vypsaných témat 11

Vypsané disertační práce pro rok 2025/26

Analýza vlivu vypouštěných odpadních vod na stav vodních ekosystémů s důrazem na roli odlehčovacích komor

Garantující pracoviště: Ústav technologie vody a prostředí
Školitel: prof. Ing. Jan Bartáček, Ph.D.

Anotace


Odlehčované odpadní vody (OOV) způsobují epizodické přísuny širokého spektra znečišťujících látek do povrchových vod, často v obrovském množství a s vysokou četností. Toto znečištění může způsobit neúnosné hydraulické zatížení vodních toků, snížení kvality vody i říčního sedimentu a narušení ekologického stavu toku. Dopady na kvalitu vody jsou zvlášť závažné v případě recipientů využívaných pro vodárenské účely či k rekreaci. Odlehčením jsou nejvíce ovlivněny toky s relativně malým průtokem, jelikož je pak průtok zaústěných OOV i násobně větší. Pro přepady z odlehčovacích komor je typický vysoký obsah snadno rozložitelných organických látek, které způsobují deficit rozpuštěného kyslíku, vysoké zatížení CHSK i BSK, snížení průhlednosti vody, adsorpci těžkých kovů či mikropolutantů a velké množství dusíku a fosforu, které způsobují eutrofizaci povrchových vod či toxicitu NH3 pro ryby. Z hygienického hlediska je velmi závažná mikrobiální kontaminace, včetně rizika šíření genů antibiotické rezistence. Odlehčovací komory jsou také zdrojem až 90 % ročního zatížení recipientů mikropolutanty, které se na ČOV účinně odstraňují. Úkolem doktoranda bude systematicky analyzovat znečištění vodních útvarů způsobené odlehčovanými odpadními vodami. Bude provedeno důkladné monitorování a analýza odlehčovaných odpadních vod v různých lokalitách. Vzorky budou odebírány při a po větších srážkových událostech a analyzovány na chemické a biologické ukazatele, včetně organického uhlíku, ropných látek, nutrientů, mikropolutantů, antibioticky rezistentních bakterií (ARB) a genů antibiotické rezistence (ARG). Bude také sledován průtok odlehčovaných vod a vody ve sledovaných profilech recipientů. Dále budou navrženy různé extenzivní technologie čištění odlehčovaných odpadních vod, jako jsou umělé mokřady a zemní filtry. Tato dizertační práce bude financována v rámci projektu TA ČR Prostředí pro život 2 (SQ01010193): "Udržitelné nástroje pro zhodnocení a omezení vlivu odlehčovaných odpadních vod na recipienty"
kontaktujte vedoucího práce Místo výkonu práce: Ústav technologie vody a prostředí, FTOP, VŠCHT Praha

Čištění odpadních vod z parciální oxidace ropných zbytků ve vazbě na skladbu zpracovávaných rop

Garantující pracoviště: Ústav technologie vody a prostředí
Školitel: prof. Ing. Jiří Wanner, DrSc.

Anotace


Jednotka parciální oxidace ropných zbytků (POX) patří k důležitým výrobním zařízením litvínovského závodu společnosti ORLEN Unipetrol RPA s.r.o. Jedním z jejích výstupů jsou odpadní vody obsahující vysoké koncentrace amoniakálního dusíku, sulfidů, kyanidů a dalších významných polutantů. Cílem práce bude komplexní řešení problematiky čištění těchto odpadních vod s důrazem na možnost využití kapacity stávající biologické čistírny odpadních vod, s případným fyzikálně chemickým předčištěním. V rámci práce budou také zkoumány dopady zpracování ropných směsí ve výrobním závodu v Litvínově vyvolaného válečným konfliktem na Ukrajině a rovně různé režimy provozu jednotky POX na jakost odpadních vod a následné procesy čištění.
kontaktujte vedoucího práce Místo výkonu práce: Ústav technologie vody a prostředí, FTOP, VŠCHT Praha

Faktory ovlivňující kvalitu biomonitoringu a bioakumulaci polutantů bentickými organismy v povrchových vodách.

Garantující pracoviště: Ústav chemie ochrany prostředí
Školitel: Ing. Lenka McGachy, Ph.D.

Anotace


Dizertační práce bude zaměřena na problematiku monitoringu kontaminace povrchových vod pomocí bentických organismů. Součástí bude hodnocení vlivu sezonních změn a druhové specifity na kvalitu dat. Laboratorní práce budou zahrnovat ekotoxikologické testy a určení bioakumulačního potenciálu vybraných polutantů.
kontaktujte vedoucího práce Místo výkonu práce: Ústav chemie ochrany prostředí, FTOP, VŠCHT Praha

Charakterizace environmentálních dopadů mikro- a nano-plastů v metodice LCA

Garantující pracoviště: Ústav udržitelnosti a produktové ekologie
Školitel: prof. Ing. Vladimír Kočí, Ph.D., MBA

Anotace


Práce bude zaměřena na tvorbu charakterizačního modelu vyčíslování environmentální indikace přítomnosti mikroplastů a nanoplastů v jednotlivých složkách prostředí. Současné metody hodnocení dopadů životního cyklu nemají k dispozici propracovaný postup charakterizace plastových mikro- a nanočástic. Práce navrhne postup určení indikátoru nové kategorie dopadu či postup charakterizace elementárních toků nano- a mikročástic ve vhodném existujících charakterizačním modelu.
kontaktujte vedoucího práce Místo výkonu práce: Ústav udržitelnosti a produktové ekologie, FTOP, VŠCHT Praha

Komplexní recyklace komponent z moderních technologií výroby a skladování energie

Garantující pracoviště: Ústav udržitelnosti a produktové ekologie
Školitel: Ing. Michal Šyc, Ph.D.

Anotace


Rozšiřující se využívání technologií obnovitelných zdrojů energie spolu s rostoucím objemem elektronického odpadu představuje příležitosti i výzvy pro nakládání s odpady a materiálové využití. Cílem projektu je prozkoumat metody recyklace odpadů spojených s výrobou a skladováním elektrické energie. Konkrétně se projekt zaměří na získávání cenných materiálů z nových zdrojů energie, jako jsou solární panely, palivové články, systémy pro ukládání energie, například superkondenzátory, a další elektronický odpad. Bude zkoumáno mechanické zpracování, hydrometalurgické metody úpravy a pokročilé fyzikální metody koncentrace, s cílem optimalizovat materiálové využití odpadů a snížit dopad odpadu i procesu jeho zpracování na životní prostředí. Výzkum bude rovněž zkoumat začlenění metod do modelu oběhového hospodářství, aby bylo zajištěno opětovné využití kritických materiálů, jako je křemík, prvky vzácných zemin a drahé kovy. Cílem studie je přispět k udržitelnosti systémů výroby energie i nakládání s odpady a podpořit přechod k oběhovému hospodářství.
kontaktujte vedoucího práce Místo výkonu práce: Ústav udržitelnosti a produktové ekologie, FTOP, VŠCHT Praha

Optimalizace a transformace mikroskopie a cytometrie při hodnocení vzorků životního prostředí

Garantující pracoviště: Ústav technologie vody a prostředí
Školitel: doc. RNDr. Jana Říhová Ambrožová, Ph.D.

Anotace


V technologii vody se při rutinním biologickém hodnocení environmentálních vzorků (tj. vod, sedimentů, kalů, nárostů, biofilmů atp.) používají na různé úrovni a stupni složitosti mikroskopické metody a metody molekulární biologie. Na některé typy environmentálních vzorků se používají buď nesystematicky anebo mají svá omezení, což rozhodně nabízí prostor pro vědecko-výzkumnou a případně vývojovou činnost. Prvním cílem práce bude sumarizace kvalitativních, semikvantitativních a kvantitativních postupů a metod určených pro detekci cílových mikroorganismů různých trofických úrovní zastoupených v hodnocených environmentálních vzorcích; a následně pak zjištění kritických a problematických míst zhoršujících reprodukovatelnost a opakovatelnost použitých metod. K tomuto budou použity různé typy mikroskopie – světelná, fluorescenční (barvicí techniky, FISH, Live/Dead, vlastní pigmenty mikroorganismů), invertovaná, konfokální atp. Doplněním metod a přístrojové techniky bude průtoková cytometrie a její využití jako případného nástroje signalizace počtu a velikosti buněk ve vodných vzorcich, jinak běžně hodnocených mikroskopicky. Analýza dat přispěje k vytvoření určité metodologie vhodnosti/nevhodnosti daného postupu při jeho rutinním použití ve vědecko-výzkumných a běžných provozních laboratořích ČR. Jedním z cílů práce bude vytvoření databáze snímků a prostřednictvím vhodných nástrojů digitalizace příprava podkladů pro sestavení softwaru rozpoznávajícího objekty, struktury a se schopností kvantitativního vyhodnocení obrazu.
kontaktujte vedoucího práce Místo výkonu práce: Ústav technologie vody a prostředí, FTOP, VŠCHT Praha

Recyklace lithium-iontových akumulátorů pomocí flotace

Garantující pracoviště: Ústav udržitelnosti a produktové ekologie
Školitel: Ing. Michal Šyc, Ph.D.

Anotace


Lithium-iontové akumulátory jsou klíčové pro elektromobilitu a širokou škálu elektronických zařízení. Nárůst jejich využívání představuje výzvu z hlediska recyklace a nakládání s odpady. Tato práce je zaměřena na využití pěnové flotace jako účinné metody pro získávání cenných materiálů, jako je lithium, kobalt a nikl, z použitých baterií. Flotace umožňuje selektivní separaci kovů od ostatních materiálů pomocí vzduchových bublinek, což zlepšuje čistotu produktů a snižuje náklady na recyklaci. Kromě toho budou zkoumány doplňkové fyzikálně-chemické metody úpravy, jako je kyselé loužení, metalurgické metody a techniky zpracování rud (např. fyzikální metody koncentrace). Cílem bude optimalizace získávání kovů, zvýšení celkové účinnost recyklace a vyvinutí integrovaného přístupu, který bude kombinovat pěnovou flotaci s dalšími metodami. Kromě snížení nákladů a dopadu recyklace baterií na životní prostředí by mělo řešení přispět také k dodržování principů oběhového hospodářství a zajištění evropské surovinové bezpečnosti.
kontaktujte vedoucího práce Místo výkonu práce: Ústav udržitelnosti a produktové ekologie, FTOP, VŠCHT Praha

Regenerace adsorpčních materiálů nasycených PFAS pomocí pokročilých oxidačních a redukčních procesů

Garantující pracoviště: Ústav chemie ochrany prostředí
Školitel: Ing. Lenka McGachy, Ph.D.

Anotace


Práce bude zaměřena na problematiku pokročilých oxidačních a redukčních procesů využitelných pro regeneraci adsorpčních materiálů nasycených PFAS a degradaci desorbovaných PFAS ve vodném prostředí. Výzkum bude konkrétně zaměřen na možnosti použití rozličných metod v rámci pokročilých oxidačních a redukčních procesech. Jednotlivé metody budou posuzovány s ohledem na faktory, jako je účinnost regenerace adsorbentů a degradace PFAS, kinetika procesů, spotřeba činidel/energie či tvorba vedlejších transformačních produktů.
kontaktujte vedoucího práce Místo výkonu práce: Ústav chemie ochrany prostředí, FTOP, VŠCHT Praha

Studium kontaminace vybavení hasičů po hasebních zásazích

Garantující pracoviště: Ústav chemie ochrany prostředí
Školitel: Ing. Lenka McGachy, Ph.D.

Anotace


Kontaminace oděvů a veškerého vybavení hasičů zasahujících u požárů může mít potenciálně negativní vliv na zdraví hasičů, kteří tyto oděvy a vybavení používají. Tato práce se tak bude zabývat možnostmi analýzy kontaminace jednotlivých složek oděvů a dalšího vybavení použitého při hasebním zásahu, účinnostmi dekontaminace tohoto vybavení a zhodnocením případných vlivů na zdraví zasahujících hasičů.
kontaktujte vedoucího práce Místo výkonu práce: Ústav chemie ochrany prostředí, FTOP, VŠCHT Praha

Využití kultivace mikrořas v rámci provozu bioplynových stanic pro snižování emisí CO2

Garantující pracoviště: Ústav chemie ochrany prostředí
Školitel: Ing. Lenka McGachy, Ph.D.

Anotace


Disertační práce se zaměřuje na využití výstupních proudů ze zemědělských bioplynových stanic pro autotrofní kultivaci vybraných druhů mikrořas. Digesční zbytky a spalinový spalinový oxid uhličitý budou zužitkovány pomocí mikrořas v nízkonákladových průtočných fotobioreaktorech a následně bude ověřena možnost produkce bioplynu ze získané biomasy.
kontaktujte vedoucího práce Místo výkonu práce: Ústav chemie ochrany prostředí, FTOP, VŠCHT Praha

Získávání kovů z odpadních a technologických vod pomocí membránové elektrolýzy

Garantující pracoviště: Ústav udržitelnosti a produktové ekologie
Školitel: Ing. Michal Šyc, Ph.D.

Anotace


Odpadní a technologické vody jsou generovány v široké škále průmyslových činností, což také vede k výskytu různorodých polutantů. Účinné čištění a bezpečné vypouštění těchto vod do povrchových vod a kanalizací představuje výzvu. Přísné dodržování limitů je nejen žádoucí ale i klíčové pro ochranu ekosystémů a veřejného zdraví. Čištění vod od přítomných kovů může být spojené i s jejich získáváním. Následnému využití musí ale odpovídat čistota a forma získávaných kovů. Projekt navrhuje využití membránové elektrolýzy tak, aby docházelo k selektivnímu získávání kovů bez spotřeby chemikálií. Cílem práce by měla být optimalizace, nastavení a nalezení limitů procesu z pohledu variability složení vstupní suroviny a žádaných vlastností výstupních proudů a vhodný výběr předúpravy vody či následné úpravy produktu. Kromě podpory surovinové bezpečnosti a oběhového hospodářství může vést využití membránové elektrolýzy i k úsporám právě díky možnosti zpeněžení produktů, snížení nákladů na skládkování, či eliminaci nebo omezení spotřeby chemikálií.
kontaktujte vedoucího práce Místo výkonu práce: Ústav udržitelnosti a produktové ekologie, FTOP, VŠCHT Praha
Aktualizováno: 6.1.2022 11:28, Autor: Jan Kříž

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČ: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi