Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel

Energie a paliva

Energie a paliva

Cílem doktorského studijního programu Energie a paliva je výchova kvalifikovaných odborníků, kteří budou schopni v praxi využívat nejnovější vědecké poznatky týkající se chemického a energetického zpracování a využití pevných, kapalných a plynných paliv a biopaliv, a rovněž i chemických technologií používaných v energetice. Studenti získají široký chemicko-inženýrský základ rozšířený o detailní znalosti konkrétních technologií a rovněž další dovednosti, jak se samostatně plánovat a řídit výzkumné aktivity, orientovat se v moderních informačních technologiích, efektivně využívat elektronické informační zdroje, komplexně zpracovávat a vyhodnocovat experimentální data a připravovat kvalitní vědecké publikace a prezentace.

Uplatnění

Absolventi najdou uplatnění v manažerských pozicích výrobců a distributorů paliv, v energetice nebo ve státní správě, a rovněž i jako vědečtí pracovníci v oblasti aplikovaného výzkumu. Absolvent zaměření Technologie ropy a alternativních paliv má komplexní znalosti technologií zpracování ropy na pohonné hmoty, topné oleje, asfalty, maziva a petrochemikálie. Je rovněž odborníkem na využití alternativních surovin pro výrobu paliv a chemikálií. Umí řešit ekologické problémy spojené se zpracováním ropy a využitím produktů jejich zpracování. Absolvent zaměření Chemické technologie v energetice je odborníkem v oblasti chemie a technologie klasických fosilních, jaderných a obnovitelných energetických systémů. V jeho kompetencích je optimalizace chemických režimů energetických oběhů, navrhování a provoz technologií úpravy napájecích, procesních a odpadních vod v energetice a je korozním specialistou v oblasti energetiky. Má rovněž kvalifikaci pro řešení environmentálních dopadů energetických výrob. Absolvent zaměření Plynná a pevná paliva je odborníkem pro navrhování technologií pro zušlechťování pevných paliv a biopaliv termickými postupy a rovněž i technologií pro čištění energetických plynů, bioplynu, spalin a odpadních plynů. Má kompetence pro analýzu a odstraňování škodlivých látek ze spalin a z odpadních plynů znečišťujících ovzduší, a s tím související dohled nad dodržováním legislativy. Je specialistou pro řízení činností v oblasti těžby, úpravy, přepravy, skladování a distribuce zemního plynu.

Detaily programu

Jazyk výuky český
Standardní doba studia 4 roky
Forma studia kombinovaná , prezenční
Garant studia prof. Ing. Milan Pospíšil, CSc.
Místo studia Praha
Kapacita 25 studentů
Kód akreditace (MŠMT kód) P0711D130013
VŠCHT kód D202
Počet vypsaných témat 8

Vypsané disertační práce pro rok 2025/26

Dekarbonizace plynných paliv příměsí vodíku do zemního plynu – technologické a bezpečnostní aspekty

Garantující pracoviště: Ústav udržitelných paliv a zelené chemie
Školitel: doc. Ing. Tomáš Hlinčík, Ph.D.

Anotace


Cílem práce je získání souboru informací a podkladů pro hodnocení technických a bezpečnostních rizik v dopravě a využití směsí zemního plynu s přídavkem vodíku o různých koncentracích. Součástí práce je rovněž vyhodnocení výsledků získaných při realizaci pilotního projektu zaměřeného na využití zeleného vodíku v distribuční síti zemního plynu.
kontaktujte vedoucího práce Místo výkonu práce: Ústav udržitelných paliv a zelené chemie, FTOP, VŠCHT Praha

Příprava funkcionalizovaných polymerů pro iontově výměnné membrány

Garantující pracoviště: Ústav energetiky
Školitel: doc. Ing. Luděk Jelínek, Ph.D.

Anotace


Ačkoli jsou iontově výměnné membrány komerčně dostupné, jedná se většinou o heterogenní membrány na bázi běžných měničů iontů používaných v průmyslu a nebo homogenní membrány na bázi fluoropolymerů. Cílem práce je příprava homogenních iontově výměnných membrán pro elektrodialýzu a elektro deionizaci. U membrán na bázi poly(styrenu-co-divinylbenzenu), případně dalších polymerů, bude možné sledovat vliv stupně zesítění a funkčních skupin.
kontaktujte vedoucího práce Místo výkonu práce: Ústav energetiky, FTOP, VŠCHT Praha

Sledování chování organických mikro-polutantů v popelovinách při mono-spalování čistírenských kalů

Garantující pracoviště: Ústav energetiky
Školitel: doc. Ing. Michael Pohořelý, Ph.D.

Anotace


Disertační práce se zaměřuje na problematiku chování organických polutantů v popelovinách při mono-spalování čistírenských kalů. Mono-spalovny čistírenských kalů jsou běžnou součástí managementu zpracování kalu v západní Evropě a Polsku a do budoucna lze předpokládat podobný rozvoj i ve zbytku východoevropské části. Spalování probíhá primárně ve fluidních kotlích, na které jsou kladeny stejné nároky na čištění spalin jako na spalovny odpadu. Spolu s organickou hmotou by měly být rozkládány i přítomné organické mikro-polutanty jako jsou PCB, PAH, zpomalovače hoření, mikroplasty nebo PFAS a jejich indikátory – organický fluor (PFAS a vybraná léčiva a agrochemikálie) a organický bróm (brómované zpomalovače hoření). Cílem disertační práce je zaměření se na výše zmíněné organické mikro-polutanty a jejich indikátory a určit, zda se opravdu odstraňují nebo jejich část přechází do některého z produktů mono-spalování čistírenských kalů: lóžový popel, popel z primárního cyklonu, popílek, případě spaliny. Pokud nedochází k rozkladu při podmínkách průmyslového zpracování kalu, je nutné určit změnu nastavení provozních parametrů tak, aby k rozkladu bezpečně došlo. Metodologie disertační práce bude spočívat v kombinaci literární rešerše, analýzy dostupných dat a experimentální práce na laboratorních a poloprovozních fluidních kotlích. Očekávanými výstupy bude výzkum chování vybraných organických mikro-polutantů a jejich indikátorů při mono-spalování čistírenských kalů a případná úprava samotného spalovacího procesu (teplota, doba zdržení, cirkulace apod.). Výsledky disertační práce budou mít praktické využití, a to pro průmyslové partnery, kteří jsou aktivní v oblasti vývoje fluidních kotlů umožňující spalování čistírenských kalů v České republice. Cílem je poskytnout konkrétní podněty, které budou sloužit k optimalizaci a transformaci fluidních koltů vhodných pro spalování čistírenských kalů, a tím přispět k řešení aktuální energetické krize a potřebě produkce čistých popelovin vhodných pro chemickou regeneraci obsaženého fosforu.
kontaktujte vedoucího práce Místo výkonu práce: Ústav energetiky, FTOP, VŠCHT Praha

Stabilita ropných směsí při přepravě, skladování a rafinerském zpracování

Garantující pracoviště: Ústav udržitelných paliv a zelené chemie
Školitel: doc. Ing. Pavel Šimáček, Ph.D.

Anotace


Práce je věnována heterogennímu charakteru rop a jejich směsí, který může být zdrojem technologických problémů v procesu potrubní přepravy, dlouhodobého uskladnění a primárního rafinérského zpracování. Předmětem studia jsou především dvě skupiny látek: asfalteny a jejich koloidní stabilita, a parafinické látky ovlivňující nízkoteplotní a reologické vlastnosti. Cílem práce je optimalizace tvorby směsí a technologických podmínek tak, aby byly minimalizovány negativní důsledky chování těchto směsí.
kontaktujte vedoucího práce Místo výkonu práce: Ústav udržitelných paliv a zelené chemie, FTOP, VŠCHT Praha

Stabilní spoje kov-keramika pro pokročilé energetické a průmyslové aplikace

Garantující pracoviště: Ústav udržitelných paliv a zelené chemie
Školitel: doc. Ing. Tomáš Hlinčík, Ph.D.

Anotace


Práce bude zaměřena na výzkum a vývoj spojení keramických a kovových materiálů tak, aby byl spoj dostatečně odolný v prostředí vysokoteplotních plynů (typicky He s minoritním obsahem příměsí do teploty 900 °C) a tavenin kovů Pb, Pb-Li (typicky do teploty cca 600 °C). Případně alespoň v jednom z uvedených prostředích, ideálně i v případě „přiměřených“ teplotních skoků (cyklování). Uvažuje se o použití austenitických a feritickomartenzitických ocelí v kombinaci s oxidovou keramikou na bázi Al2O3 a SiO2. Budou zkoušeny a modifikovány různé metody spojení a nebo kombinace těchto metod. Vzorky spojů pak budou testovány v prostředí tavenin kovů Pb, Pb-Li a vysokoteplotních plynů – helia s různým zastoupením příměsí, především vlhkosti, popř. vzduchu nebo simulovaných spalin. Počítá se s dlouhodobými expozicemi s trváním v řádu stovek hodin s případným teplotním cyklováním. Po expozicích bude vyhodnocena odolnost spoje, případně navrženy úpravy technologie spojení.
kontaktujte vedoucího práce Místo výkonu práce: Ústav udržitelných paliv a zelené chemie, FTOP, VŠCHT Praha

Výroba povrchově aktivních látek z odpadních surovin

Garantující pracoviště: Ústav udržitelných paliv a zelené chemie
Školitel: doc. Ing. Pavel Šimáček, Ph.D.

Anotace


Významný podíl produkce povrchově aktivních látek používaných pro výrobu detergentů je v současnosti stále závislý na fosilních surovinách, primárně ropě. Náplní disertační práce bude studium možností výroby povrchově aktivních látek z odpadních surovin, primárně z produktů termického rozkladu plastového odpadu. Vedle snížení uhlíkové stopy detergentů je cílem přispět ke zvýšení míry upcyklace obtížně recyklovatelných odpadních materiálů.
kontaktujte vedoucího práce Místo výkonu práce: Ústav udržitelných paliv a zelené chemie, FTOP, VŠCHT Praha

Využití kontinuální iontové chromatografie pro získávání strategických kovů

Garantující pracoviště: Ústav energetiky
Školitel: doc. Ing. Luděk Jelínek, Ph.D.

Anotace


Cílem práce je studium a optimalizace separace iontů strategicky významných kovů (např. lithia) pomocí preparativní iontové chromatografie se simulovaným pohyblivým ložem. Důležitou součástí práce bude sestavení chromatografu sestávajícího z 8-12 kolon a řešení řízení procesu. V další fázi pak optimalizace podmínek separace iontů kovů z hlediska složení stacionární i mobilní fáze a dalších parametrů procesu. Potenciálním směrem výzkumu je také izotopové obohacování lithia kontinuální iontovou chromatografií.
kontaktujte vedoucího práce Místo výkonu práce: Ústav energetiky, FTOP, VŠCHT Praha

Využití odpadního oxidu uhličitého k výrobě ethanolu

Garantující pracoviště: Ústav udržitelných paliv a zelené chemie
Školitel: doc. Ing. Tomáš Hlinčík, Ph.D.

Anotace


V posledních letech je stále aktuální téma využití oxidu uhličitého v technologiích označovaných jako CCU (Carbon Capture and Utilization). Jednou z těchto technologií je využití oxidu uhličitého při výrobě alkoholů. Cílem práce bude využití oxidu uhličitého, který odpadá při fermentační výrobě bioethanolu, na alkoholy se zápornými emisemi. Práce se bude zaměřovat na studium a vývoj vhodných heterogenních katalyzátorů a stanovení jejich aktivity a stability. Dále návrhem a experimentálním ověření způsobu dočištění oxidu uhličitého.
kontaktujte vedoucího práce Místo výkonu práce: Ústav udržitelných paliv a zelené chemie, FTOP, VŠCHT Praha
Aktualizováno: 6.1.2022 11:28, Autor: Jan Kříž

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČ: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi