Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
Nacházíte se: VŠCHT Web PhD  → Onboarding
iduzel: 75736
idvazba: 94548
šablona: stranka
čas: 18.4.2024 19:51:48
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 75736
idvazba: 94548
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'phd.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/onboarding_cz'
iduzel: 75736
path: 1/50375/50376/51163/75736
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Onboarding

Co je to onboarding?

Onboarding představuje klíčový adaptační proces pro nové zaměstnance, který jim umožňuje získat nezbytné znalosti, dovednosti a informace. Tento proces usnadňuje integraci nových členů do organizace a týmu a je přínosný zejména pro ty, kteří nastupují do společnosti poprvé. Rychlé a efektivní začlenění do pracovního prostředí hraje klíčovou roli v tom, jak brzy nový zaměstnanec dosáhne úspěchu ve své práci.

V kontextu soukromého sektoru je onboarding běžný, avšak v akademických institucích je často opomíjen. Toto platí zejména pro nové mladé výzkumníky (ECR), konkrétně doktorandy. Kvalitní onboardingové postupy mají vliv na jejich začlenění do organizace, na pochopení rolí a odpovědností v rámci jejich programu či na pohodu a schopnost úspěšně plnit své pracovní úkoly. Tato podpora je klíčová právě zejména v případě ECR v akademickém prostředí, kde nedostatečná podpora a nejistota mohou vést obzvláště na začátku doktorátu k pochybnostem, a dokonce i k předčasnému opuštění výzkumného projektu. Úspěšný onboarding významně přispívá k celkovému pohodlí a motivaci členů instituce, což je zásadní pro udržení jejich dlouhodobé angažovanosti v organizaci.

Aby byl dosažen maximální dopad onboardingových postupů, je klíčové zajistit, aby byly tyto postupy schváleny a podporovány nadřízenými.

VŠCHT Praha a onboarding

Ve spolupráci s PRIDE network (Professionals in Doctoral Education) vznikla pracovní skupina s cílem sepsat publikaci k onboardingu a zaměřit se vůbec poprvé na doktorandy a postdoky a jejich adaptační proces na univerzitě.

VŠCHT Praha nejprve provedla dotazníkové šetření s cílem zjistit povědomí o samotném onboardingu, zda a kolik lidí se s ním již setkalo a co by uvítali na akademické půdě. Po vyhodnocení dotazníku následovaly schůzky s personalisty z privátního sektoru s cílem ověřit, jak onboarding probíhá v soukromých společnostech a jak může VŠCHT Praha jejich know-how a zkušenosti využít. Sesbírané materiály a rozhovory s HR specialisty posloužily k vytvoření adaptačního plánu, který byl pilotován od září 2023 na celkem třech ústavech VŠCHT Praha. Výsledný adaptační plán, který je součástí této stránky, bude sloužit pro potřeby školitelů a nově nastoupivších doktorandů z VŠCHT Praha a zároveň bude publikován v rámci PRIDE network, aby na něm mohly stavět i další evropské univerzity.

Aktualizováno: 10.4.2024 15:50, Autor: Jakub Staś

Adaptační plány

Adaptační plány si stáhněte na své PC. Neupravujte ve svém prohlížeči, změny se neuloží.

×

Kontakt

Pokud vás projekt zaujal můžete kontaktovat

×


ASCDESC ASCDESC ASCDESC ASCDESC
Handbook. Onboarding doctoral candidates: A practical guide.
Adaptační plán -EN
Adaptační plán - CZ

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČ: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi