Řekni nám něco o sobě:
Na VŠCHT jsem vystudovala bakalářský obor Chemie a chemické technologie (FCHT) a následně jsem pokračovala v magisterském programu Vodíkové a membránové technologie (FCHT). v současnosti studuji doktorský program Chemie a chemické technologie, v rámci kterého jsem vyjela na tříměsíční stáž do Itálie (CNR-ICCOM, Sesto Fiorentino). Od začátku svého studia na VŠCHT jsem byla aktivní ve studentských organizacích, jako jsou Akademický senát, Tutoři, ÚDKH, Lesamáj a věnovala se popularizaci vědy na hodinách moderní chemie, gaudeamech, VědaFestu nebo dnech otevřených dveří. V současnosti se věnuji organizaci PhD Newsletteru a propagačním akcím Ústavu anorganické technologie, a také zajišťuji chod dětských vědeckých táborů Fénix.
Co tě nejvíce baví na práce vědce?
Nejvíce mě baví, že člověk neupadne do stereotypu a stále se učí novým dovednostem.
Co považuješ za své největší dosavadní úspěchy?
Za svůj největší dosavadní úspěch považuji postupné překonávání strachů, například představit výsledky své práce na mezinárodních konferencích před odborným publikem nebo z výjezdu do zahraničí, kde jsem se musela spolehnout pouze sama na sebe.
Proč jsi dala přednost vědě před komerční sférou?
Vědu jsem si vybrala, protože mi akademické prostředí poskytuje větší svobodu v tom, čemu se mohu věnovat, a umožňuje mi hlouběji porozumět problémům, které mě zajímají.
Co bys vzkázala těm, kteří přemýšlí nad doktorátem na VŠCHT?
Doktorské studium vám otevře dveře k zajímavým pracovním příležitostem, ať už v akademické sféře, průmyslu nebo výzkumných institucích. Kromě odborných znalostí si rozšíříte soft skills, naučíte se pracovat na dlouhodobých projektech, psát vědecké články a granty nebo řídit svůj vlastní výzkum. Pokud vás navíc dané téma baví a máte skvělého školitele, určitě nad doktorátem neváhejte.
Co tě motivovalo zapojit se do tolika různých aktivit vedle studia, jako je tutorství, popularizace chemie nebo tvorba PhD Newsletteru pro doktorandy?
Do tutorů jsem se přidala, jelikož jsem věděla z vlastní zkušenosti, jak je přechod ze střední na vysokou školu velkou změnou. Měla jsem štěstí, že jsem okolo sebe měla spoustu skvělých lidí, kteří mi ochotně pomohli, když jsem potřebovala, a chtěla jsem tuto zkušenost vrátit mladším studentům. K popularizaci chemie mě přitáhlo to, jak zábavným způsobem lze představit předmět, který na středních školách často nemá nejlepší pověst. Navíc jsem si moc užívala pokusy, které se bohužel v laboratořích VŠCHT běžně neprovozují. 😄 Projekt PhD Newsletteru jsem převzala, protože mi umožnil být v obraze o různých událostech a příležitostech pro doktorandy. Brala jsem to také jako výzvu, abych zlepšila svou angličtinu.