Řekni nám něco o sobě:
Jmenuji se Martina, vystudovala jsem Technologii vody na FTOPce v roce 2023. Rok jsem byla v praxi zcela mimo VŠCHT, nicméně po roce jsem se vrátila a nyní jsem na doktorátu na Ústavu technologie vody a prostředí. Vrátila jsem se z toho důvodu, že v práci byla velmi nestabilní situace a ve škole mi nabídli velmi zajímavé projekty, na kterých mohu pracovat za velmi hezké peníze (když připočtu i stipendium).
Co tě nejvíce baví na práce vědce?
Baví mě to, že všichni na to řeknou "tý jo, tak to jsi dobrá". Zároveň mě baví, že si tak trochu přijdu jako Amy z TBBT. Nicméně největší váhu dávám tomu, že dokážu být expert na určitá témata a že můj názor lidi zajímá, právě díky tomu, že jsem vědec. Díky práci vědce se mohu podílet na popularizaci témat životního prostředí a bojovat proti greenwashingu a dezinformacím.
Co považuješ za své největší dosavadní úspěchy?
Na svůj největší dosavadní úspěch na poli vědy považuji to, že jsem dokázala vystudovat VŠCHT i přes dvě úmrtí v blízkém kruhu rodinném a psychické problémy s tím spojené. Že jsem se podílela na výzkumu, jehož výsledky se promítly přímo do praxe a výrobek byl uveden na trh, a že úspěšně publikuji populárně-naučné články o tématech životního prostředí.
Proč jsi dala přednost vědě před komerční sférou?
Protože v daný moment byla v práci velmi nejistá situace a necítila jsem jistotu. Osobně přemýšlím, že bych se do budoucna do soukromého sektoru vrátila, protože mi určitá specifika akademické sféry nevyhovují.
Co bys vzkázala těm, kteří přemýšlí nad doktorátem na VŠCHT?
Přihlas se na doktorát pouze v případě, že máš jisté místo na financovaném projektu. V opačném případě budeš živořit a tvůj potenciál nebude ani zdaleka doceněn.
Co tě přivedlo k zapojení se do Noci vědců a co tě na této práci nejvíce baví?
Miluji popularizaci vědy a ráda se zapojuji do všech podobných aktivit. Šířit povědomí veřejnosti o tématech životního prostředí na základě praxe a výzkumných dat je velmi důležité.