Řekni nám něco o sobě:
Na VŠCHT jsem absolvovala obor Chemie a technologie potravin, v rámci kterého jsem díky programu Erasmus strávila rok na Universität für Bodenkultur Wien v Rakousku, kde jsem studovala magisterský program Safety in the Food Chain. Po návratu jsem se díky nabytým časovým možnostem zapojila do studentského dění na VŠCHT. Stala jsem se buddym pro přijíždějící erasmáky, byla jsem zvolena do akademického senátu FPBT, reprezentovala VŠCHT ve Studentské komoře Rady vysokých škol a zastupovala Českou republiku v Eurodocu, organizaci sdružující doktorandy a mladé vědce z celé Evropy. Zároveň jsem se pomáhala na různých akcích pro studenty, jako jsou seznamováky, Lesamáj, akce 4Students nebo akce samotné VŠCHT. Po stáži v Indii organizované IAESTE jsem se na konci svého doktorátu díky spolupráci SKRVŠ a organizace Youth Speak Up! dostala k práci pro ministryni (a později ministra) pro vědu, výzkum a inovace, kde působím nyní.
Co tě nejvíc baví na tvé současné pozici vedoucí Oddělení sekretariátu ministra pro vědu, výzkum a inovace?
Baví mě, že vidím okamžité výsledky své práce a zároveň mám možnost aktivně přispívat k vylepšení politik vědy, výzkumu a inovací v ČR. Možnost přispět ke zlepšení podmínek pro českou vědu a sledovat, jak se postupně realizují tyto kroky, mi dává velký smysl. Navíc je vzrušující být v centru dění aktuálních témat, které mají dopad na nás všechny.
Co považuješ za své největší dosavadní úspěchy?
Určitě dodělání doktorátu za značně turbulentních (pracovních, osobních i zdravotních) podmínek. Zorganizování (nakonec) hybridní mezinárodní konference Eurodocu v Praze v roce 2021 při neustále se měnících podmínkách kvůli covidu. A nyní, po letech úsilí, vidím, jak se konečně dotahují opatření ke zlepšení podmínek pro doktorandy (vyšší příjem, započtení na důchod a jako odpracované roky pro výpočet platu, příspěvek pro rodiče doktorandy, SZZ pouze jako obhajoba, flexibilnější čerpání rodičovského příspěvku), na kterých jsem se podílela notnou dávkou energie. Upřímně ale musím říct, že za úspěch považuji, že jsem to já a všichni okolo mě přežili ve zdraví a při zachování dobrých vztahů :)
Proč jsi dala přednost své současné pozici před vědou?
V danou chvíli mi tato nabídka dávala větší smysl. Téma mé disertační práce se v průběhu doktorátu vlivem okolností změnilo na méně atraktivní a další financování bylo nejisté. Zároveň se mi naskytla jedinečná příležitost dotáhnout změny pro doktorandy, na kterých jsem pracovala v tu dobu již čtyři roky, spolu s lepším finančním ohodnocením, možností být součástí dynamického prostředí a motivovaného týmu a také se tím otevřely nové příležitosti pro osobní a profesní rozvoj.
Co bys vzkázala těm, kteří přemýšlí nad doktorátem na VŠCHT?
Zjistěte si o doktorátu co nejvíce informací, stejně tak jako o potenciálním pracovišti, školiteli a finančních podmínkách. Doktorát na VŠCHT vám dá široké spektrum znalostí a schopností pokud ho opravdu chcete dělat. Pokud nevíte, co po škole dál, na doktorátu to pravděpodobně budete mít těžší než v praxi ;)
Co tě přivedlo k angažmá ve Studentské komoře Rady vysokých škol?
Já bych řekla, že náhoda. Tím, že jsem si musela rozložit ročník kvůli nedostatku uznaných předmětů z Erasmu jsem měla více času se rozhlížet, kde se zapojit. Po zasedání Kolegia studentských senátů a spolků si mě vyhlídli tehdejší zástupci v SKRVŠ - Vláďa Vojtěch a Míra Dragoun, že jim akorát končí mandát a jestli bych o to měla zájem. Touha být nápomocná, rozvíjet se, určitý smysl pro zodpovědnost a dobří přátelé jsou myslím tím, co mě v životě posouvá dál.