Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel

Ing. Lucie Peterková

Ing. Lucie Peterková

Řekni nám něco o sobě:

Absolvovala jsem bakalářské studium Biochemie a biotechnologie a magisterské studium Obecná a aplikovaná biochemie na VŠCHT Praha. Kromě toho bakalářský obor Učitelství odborných předmětů také na VŠCHT Praha. Během magisterského studia jsem byla jeden semestr na Erasmu na Technické Univerzitě Drážďany. Na VŠCHT momentálně dokončuji doktorské studium Biochemie. Většinu doktorátu jsem na částečný úvazek pracovala na VŠCHT Praha, v roce 2019 jsem začala pracovat na Klinice dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol jako vědecký pracovník. Obě studia (Bc. i Mgr.) jsem absolvovala s červeným diplomem, za diplomovou práci jsem získala Cenu děkana a ocenění Hlávkovy nadace. Loni jsem získala 1. místo v sekci Biomateriály na 19. Interdisciplinary meeting of life scientists.

Co tě nejvíce baví na práci vědce?

Mě baví celý ten proces od načítání článků přes plánování experimentu, jeho realizaci až k jeho vyhodnocení, zvlášť pokud to celé realizuji já. Psaní článků vnímám jako tu méně zábavnou část, byť i tu práci s jazykem, když už jsou všechna fakta na místě, si užívám.

Co považuješ za své největší dosavadní úspěchy?

Jakkoli si většinu vědeckého procesu užívám, byly v něm občas momenty, kdy jsem dostávala daleko za hranici své komfortní zóny. Takže za svůj úplně největší studijně profesní úspěch považuji to, že jsem stále na trati a neutekla jsem někam za stůl k lejstrům nebo do rutinní diagnostiky, byť bych tam patrně zažívala menší intelektuální frustraci. Ta ale prý k vědě prostě patří…

Proč jsi dala přednost vědě před komerční sférou?

Tehdy na konci magisterského studia mi připadalo, že by mi věda mohla jít lépe než třeba prodej chemikálií nebo práce v diagnostické laboratoři. Možností dělat vědu v komerční sféře v ČR v mém oboru mnoho není.

Co bys vzkázala těm, kteří přemýšlí nad doktorátem na VŠCHT?

Volba instituce má svůj význam, ale myslím, že důležitější je zvažovat, co s doktorátem obecně. Takže: sežeňte si co nejvíc informací o tom, co vás na doktorátu (ideálně i u konkrétního školitele) čeká a zamyslete se, jestli vám to za to stojí. Počítejte přitom s tím, že to bude poněkud větší dřina, než jakou čekáte, a nejspíš to potrvá déle, než teď čekáte. A taky zvažte, co s ním pak dál – budete chtít ve vědě pokračovat (případně i učit/přednášet), nebo spíš ne? Pokud ne, možná se nepotřebujete mučit doktorátem a možná díky tomu, že na doktorát nepůjdete, budete šťastnější a zdravější. Anebo se možná ve vědě najdete. Pokud se rozhodnete do toho jít na VŠCHT, rozhodně to není špatné místo.

Aktualizováno: 21.11.2023 18:02, Autor: Jakub Staś

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČ: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi