Řekni nám něco o sobě:
Pocházím ze Šumavy a lásku k chemii jsem objevila až na vysoké škole, a to na první hodině laboratoří z Anorganické chemie. Od té doby jsem věděla, že přesně tomuhle se chci věnovat a nikdy mě to nepřestane bavit. Celé své studium jsem věrná FTOP, kde jsem absolvovala bakalářský obor Forenzní analýza a poté jsem utekla na magisterský obor Technologie pro ochranu životního prostředí se specializací na Energetiku, které se věnuji dosud. Pokračovala jsem v doktorském studiu, které stále ještě trvá a Energetice se věnuji i ve svém současném zaměstnání. Ve svém bádání se věnuji ionexovým technologiím v energetických systémech a jejich možné modifikaci pro specifické podmínky použití.
Co tě nejvíce baví na práci vědce?
Věda a bádání je taková škola hrou, kde se uplatní kreativita při hledání nových a dalších možností. Pořád se učím něco nového, takže se moc nenudím. Naučila jsem se koukat na problém pozitivně a hledat více než jedno řešení. Baví mě komunikace s kolegy, kteří mi vždy dají jiný úhel pohledu. Možnost se učit od zkušenějších kolegů a spolupracovat na mezinárodních projektech je skvělá pro osobní, tak i pracovní rozvoj.
Co považuješ za své největší dosavadní úspěchy?
Prozatím dopsání a obhájení diplomové práce, snad bude za chvíli následovat další práce! Naučila jsem se prezentovat před širším publikem a nebát se debatovat nad různými vědeckými tématy. Také to, že jsem byla schopná některé své znalosti a nadšení pro chemii předat dalším studentům. Pro mě největší úspěch je, že i když mě to někdy už tolik nebaví, tak tu stále ještě jsem a nevzdala jsem to.
Proč jsi dala přednost vědě před komerční sférou?
Téma, kterému jsem se věnovala mě bavilo a viděla jsem možnost v něm pokračovat. Nechtěla jsem se vzdát této kreativní práce a předchozí práce v oboru mi přišla velmi rutinní, která mi nikam neuteče. Líbila se mi flexibilita práce, kterou si ve vědě nastavujete sami a možnost cestovat nebo pracovat v zahraničí.
Co bys vzkázala těm, kteří přemýšlí nad doktorátem na VŠCHT?
Ber to jako práci a ne jako dosavadní studium, protože doktorát je velmi náročný. Člověk se na doktorátu sice pořád něco učí, ale je to hodně o vlastní vůli a vytrvalosti. První rok je velmi hektický a ani další roky to není žádná lehárna, ale naučíte se v tom orientovat a bude to snažší. Doporučuji si to dobře promyslet a podrobně prodiskutovat se svým vedoucím, jak to oba vidíte a jak by Tvůj doktorát mohl probíhat.
Jaké dovednosti považuješ za klíčové pro úspěch ve vědecké kariéře?
Vytrvalost a pokora k vědě. Nebýt zoufalý z prvních neúspěchů nebo pomalých prvních krůčků.