Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
iduzel: 56905
idvazba: 66574
šablona: stranka_submenu
čas: 19.4.2024 12:43:00
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 56905
idvazba: 66574
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'phd.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/zajemci-o-phd/proc-doktorat-vscht/doktorandi/marek-lanc'
iduzel: 56905
path: 1/50375/50376/51163/51210/53944/54733/56905
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Ing. Marek Lanč Ph.D.

Řekni nám něco o sobě:

Své studium jsme započal na základní škole ZŠ Třešť a pokračoval jsem na GOB a SOŠ Telč. Na VŠCHT Praha jsem vystudoval bakalářský obor Chemie, magisterský a doktorský obor Fyzikální chemie. Ze zvědavosti a chuti přičichnout k humanitněji laděným předmětům jsem si k doktorátu přidal a úspěšně dokončil bakalářský obor Učitelství odborných předmětů. Oficiálně jsem již dostudoval. Leč pořád je, co se učit, takže právě teď studuji možnosti a principy nanášení tenkých aktivních (bio)filmů na polymerní materiály. Od 2. roku studia na VŠCHT participuji na projektech v Laboratoři Membránových Separačních Procesů (Doc. Friess, Ústav fyzikální chemie, FCHI, VŠCHT Praha). V rámci zahraničních stáží jsem 6 měsíců pracoval na membránovém institutu ITM-CNR v Itálii a 5 měsíců ve výzkumném centru společnosti FujiFilm v Holandsku. Nyní jsem částečně zaměstnán na Ústavu fyzikální chemie VŠCHT Praha jako odborný asistent a zároveň vedu membránový výzkum v R&D startupu CCORE Technology GmbH ve Vídni. Ze středoškolských let bych zmínil Uznání města Telče, které reflektovalo řadu úspěšných umístění na přírodovědných a technických olympiádách. Za svou diplomovou práci zabývající se polymery s vnitřní mikroporozitou jsem byl oceněn Cenou Unipetrol, Cenou Crytur 2014, Cenou Wernera von Siemense and Cenou Josefa Hlávky. Na poli popularizace jsem byl oceněn Cenou diváků a Cenou British Council a občanského sdružení ADETO v rámci soutěže Famelab ČR, a cenou diváků i poroty v přírodovědné sekci Diplomek na stojáka. V rámci konferenčních výstupů jsem čtyřikrát obdržel Travel award Evropské membránové společnosti, Journal of applied polymer science poster prize a Student poster presentation award na konferenci Advanced membrane technology VII (Cork, Irsko), Cenu Rektora VŠCHT Praha za nejlepší přednášku na konferenci Mempur v Pardubicích, Cenu společnosti Dekonta a.s. za zajímavou práci s environmentální tématikou na konferenci CHISA. Za vynikající propagaci VŠCHT Praha a reprezentaci studentů jsem byl oceněn Cenou Rektora VŠCHT Praha a na závěr svého studia jsem obdržel v roce 2018 Cenu Ministra školství.

Co tě nejvíce baví na práci vědce?

Na vědě mne baví volnost v návrhu řešení, omezeném pouze přírodními zákony. Bohužel se mi zdá, že tuto přirozenou snahu vědců objevovat fungování světa kazí a omezuje špatné hodnocení a financování vědy. To vede často ke zkratkovitému, populistickému přístupu, což snižuje praktickou či fundamentální hodnotu publikované informace. Ta je leckdy publikována jen kvůli zajištění dalšího financování, i přes to, že by si zasloužila více zvelebit a ověřit. Já jsem ale vesměs netrpělivý, takže náchylný na rozdíl od řady jiných vědců k tomuto systému uklouznout. Proto v současné fázi více tíhnu více k výzkumu aplikovanému. Kde „bohužel“ volnost částečně omezuje realita jako časová dostupnost, aplikovatelnost a v neposlední řadě cenová dostupnost. I přesto je to ale práce plná improvizace, pohybování se na hraně poznání, vysoce kompetitivní na celosvětovém měřítku, což umožňuje poznávat řadu zajímavých lidí a krajů.

Co považuješ za své největší dosavadní úspěchy?

Skloubení vědy, studentského a rodinného života. Přispění pár kousky skládačky k vysvětlení stárnutí a separačních vlastností polymerů s vnitřní mikroporozitou, které nabízejí unikátní vlastnosti pro membránové separace plynů a par, spoluzaložení Kolegia studentských spolků a senátů na VŠCHT Praha, narození syna (ačkoliv na samotném narození přímý podíl nemám).

Proč jsi dal přednost vědě před komerční sférou?

Pro doktorát, jako první krok k vědě jsem se rozhodl, z důvodu možnosti věnovat se kreativní práci. V současné době jsem na pomezí komerční a akademické sféry, protože si myslím, že je důležité, aby pedagogové a vědci na vysoké škole měli zkušenost s komerční sférou a mohli tak studenty připravovat s komplexnějším nadhledem na věc. A tam vidím časem svou budoucnost…

Co bys vzkázal těm, kteří přemýšlí nad doktorátem na VŠCHT?

Pokud jsi tím nejste jistí, tak běžte raději do práce, pořád lepší rok praxe v životopisu, a pak dodělaný doktorát než rok nedodělaného doktorátu. Pokud jste rozhodnutí, tak věnujte dostatečnou pozornost výběru pracoviště. Rozhodně není nekorektní jít na doktorát k jinému školiteli, než jste byli doposud. Je to rozhodnutí na minimálně :-) čtyři roky. Takže je důležité, aby vám kromě tématu seděl školitel, vyhovovalo pracovní prostředí (ptejte se stávajících doktorandů) a v neposlední řadě byl zajištěn Váš blahobyt, tedy dofinancování vašeho příjmu ze stipendia z výzkumných grantů. Nutnost večerního přivýdělku Vám rozhodně doktorát nezkrátí.

Aktualizováno: 21.11.2023 18:01, Autor: Jakub Staś

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČ: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi